Середня освіта у Швейцарії
Швейцарія відома у всьому світі не тільки своїми сирами та шоколадом, дивовижною природою, провідною фінансовою системою та високим рівнем життя. Однією з її особливих відзнак також є надзвичайна якість середньої освіти, яка може стати чудовим стартом для успішного професійного розвитку кожної дитини.
Система середньої освіти у Швейцарії
Державні освітні установи Швейцарії уважно стежать за дотримання найвищих стандартів освіти серед всіх шкіл. Цим питання опікується як центральна влада, так і кожен із 26 кантонів, з яких складається Швейцарія. Держава слідкує за дотриманням загальних принципів освіти, відповідністю рівня знань учнів та проведенням загальнодержавних іспитів. Всі інші питання функціонування системи середньої освіти, включно з фінансуванням, затвердженням програм, проведенням тестувань, вирішуються на місцевому рівні. Для дітей створюються особливі умови для навчання та прояву своєї особистості, а викладачі зосереджуються на виявлені та розвитку відмічених талантів та здібностей.
Як і в більшості інших країн, у Швейцарії середню освіту можна отримати у державних та приватних закладах.
- Державні школи переважно призначені для навчання мешканців країни та рідко відчиняють свої двері для іноземців.
- Приватні школи-пансіонати зорієнтовані саме на гостях із-за кордону та пропонують широкий вибір програм, проходження яких дозволить продовжити навчання у провідних ВНЗ Європи та США. Загалом в країні серед здобувачів середньої освіти частка іноземців 30%. На відміну від державних шкіл, де викладання відбувається італійською, німецькою або французькою мовою (залежно від регіону), в приватних навчальних закладах як вибір мов, як і запропонованих предметів є значно більшим. Тут учні та їхні батьки з самого початку обирають програму навчання, після проходження якої можна отримати атестат та вступити з ним до ВНЗ по всій Європі. До того ж, приватні школи надають можливість своїм випускникам отримувати два атестати одночасно – швейцарський та атестат іншої країни. Деякі заклади пропонують на вибір програми п’яти різних держав. Одними з найпопулярніших програм навчання є англомовні International Baccalaureate (IB), IGCSE, A-levels та Advanced Placement, що визнаються не тільки в ЄС, а й в США та Великобританії.
З якого віку можна відправити дитину на навчання у Швейцарію
Згідно зі швейцарським законодавством, дітей з інших країн можна влаштовувати у школу-пансіонат з 10 років, хоча підготуватися та подати заявку доведеться не пізніше ніж за рік до початку навчання. Така «завчасність» пов’язана з великим попитом на здобуття середньої освіти у Швейцарії, широким вибором освітніх програм та обмеженою кількістю місць у школах. Окрім цього, в багатьох з них існує обмеження у 10% для представників однієї країни.
Підсумуємо, що про вибір оптимального місця для здобуття середньої освіти у Швейцарії, найсмачнішого шоколаду та найточніших годинників слід попіклуватися заздалегідь.
Тривалість навчання в школах Швейцарії
Залежно від кантону та обраної програми навчання отримання освіти може трівати до 14 років. Тому Атестат зрілості (Maturité gymnasiale) студенти отримують не раніше 18-річного віку.
Протягом цього періоду школяр має пройти два етапи навчання:
- Secondaire I та
- Secondaire II.
За державними стандартами здобувачі середньої освіти вивчають 2 або 3 державні мови Швейцарії (французьку/ італійську/ німецьку) та англійську.
Види документів про середню освіту у Швейцарії
Для тих, хто прагне отримати певну технічну професію та вступити до коледжу або іншого відповідного навчального закладу, достатньо отримати сертифікат Maturité professionnelle. Бажаючі продовжити навчання в університеті мають орієнтуватися на диплом Maturité gymnasiale. Цей документ приймають вищі навчальні заклади більшості країн світу. Також він надає можливість вступати до університетів Швейцарії без екзаменів.
Вартість навчання у Швейцарії
Втім, отримання якісної середньої освіти у Швейцарії задоволення не із дешевих – і його річна вартість починається з 40,000 CHF (включаючи проживання та харчування). Однак, ця «елітарність» повністю винагороджується здобутими знаннями, особливим ставленням, умовами навчання, високою якістю освіти, можливістю спілкування у мультикультурному середовищі та безмежними горизонтами у подальшому професійному розвитку.
Як почати навчання та які є вимоги для вступу в школи Швейцарії?
Навіть якщо бюджет дозволяє, потрапити до Швейцарської приватної школи-пансіонату не так вже й просто.
- Перш за все, варто визначитися з якого віку Ви бажаєте відправіти дитину на навчання у Швейцарію. Попри 10-річний формальний поріг, ми рекомендуємо влаштовувати учня у школу-пансіонат не раніше 12 років. Саме у цьому віці більшість дітей вже достатньо дорослі і готові самостійне навчання на відстані від дому.
- Наступним кроком має стати вибір оптимальної школи, яка відповідатиме майбутнім цілям та планам щодо подальшої освіти. Пам’ятайте про особливості навчання в різних регіонах Швейцарії й обирайте найкращий варіант. Найбільша кількість приватних шкіл-пансіонатів знаходиться у франкомовних кантонах країни, однак, навчання доступне й англійською мовою.
- Підготовку до вступу варто починати принаймні за рік до очікуваного початку занять.
- Середня освіта у Швейцарії – це багатомовне середовище, тож треба попередньо подбати про отримання дитиною базових знань з мови, відповідно до обраної програми, підготувати її до самостійного мешкання у пансіонаті та нових знайомств.
Щоб вступити до швейцарської приватної школи треба бути готовим до:
- Підтвердження високої успішності майбутнього школяра;
- Наданні даних про результати навчання за останні 2-3 роки (табелі);
- Необхідності отримання свідоцтва про володіння іноземною мовою (IELTS/ TOEFL для навчання англійською) або проходження спеціального курсу підготовки до вступу (зазвичай триває 6-12 на базі школи);
- Складання профільних іспитів або тестувань.
Для зарахування в школу необхідно також надати:
- Свідоцтво про народження;
- Закордонний паспорт школяра;
- Медичну довідку;
- Рекомендації вчителів;
- Документи батьків.
Детальніше про можливі вимоги, пов’язані зі вступом, можливо дізнатися у нас на консультації.
Умови проживання у швейцарських школах
Кожна школа-пансіонат має власну територію у кілька гектарів, на якій розміщуються навчальні корпуси, бібліотека, майстерні та лабораторії, місця відпочинку, спортивні комплекси, тенісні корти та інші зручності. Територія закладу знаходиться під постійною охороною, обмежуючи доступ стороннім особам та забезпечуючи 100-відсоткову безпеку.
В навчальних закладах Швейцарії велика увага приділяється комфортним умовам проживання. Спочатку діти мешкають у кімнатах на кілька осіб (2-3), що сприяє їх швидкій адаптації в колективі. В старших класах вони вже мають одного співмешканця або проживають у власних кімнатах. Студентські кампуси у Швейцарії більше схожі на висококласні готелі, ніж на гуртожитки в нашому класичному розумінні.
У всіх приватних школах впроваджена три або чотириразова система харчування, яка складається лише з корисних екологічно чистих продуктів. Багато ресторанів можуть позаздрити вишуканості страв, які пропонуються здобувачам середньої освіти у Швейцарії.
Середня освіта: Швейцарія vs Велика Британія
Система середньої освіти у Швейцарії та Великобританії має чимало спільних рис, але існують й суттєві відмінності, викликані культурними та історичними чинниками. Основними з них є:
- Організація системи освіти
У Швейцарії вона є децентралізованою з багатьма рівнями контролю. Кожний кантон має свої особливості навчальної програми та вимоги до приватних шкіл.
Великобританія має централізовану систему освіти, головними суб’єктами якої є Англія, Шотландія, Уельс і Північна Ірландія. Вони формують власні політики в цьому напрямку.
- Спрямованість освіти
Швейцарська програма середньої освіти більше орієнтована на здобуття практичних знань.
У Великобританії акцент робиться на академічних знаннях та підготовці до вступу до університетів.
- Система оцінювання
У Швейцарії оцінювання є гнучким та всебічним. Може складатися з письмових завдань, доповідей, реалізованих проектів тощо. Особлива увага приділяється практичним вмінням та отриманим навичкам.
Британці більше зорієнтовані на отриманні академічних знань, а також проведенні тестів та екзаменів.
Переваги навчання в школах Швейцарії
Давайте підсумуємо переваги навчання у швейцарських школах.
- Можливість вибору системи навчання, залежно від подальших планів у здобутті певної професії. Незалежно від обраної програми – американської, британської або міжнародної, учні можуть розраховувати на вступ до ВНЗ Швейцарії без проходження підготовчої програми (Foundation Program, що є необхідною умовою, якщо дитина закінчила школу в Україні). Високий рівень середньої освіти забезпечить відсутність проблем з організацією подальшого навчання і за кордоном.
- Особливе ставлення до іноземних студентів та адаптована система навчання допоможуть швидко подолати мовний бар’єр та адаптуватися максимально швидко до нового середовища.
- Значною перевагою швейцарської системи середньої освіти є індивідуальний підхід, що проявляється в можливісті вибору предметів та соціальних активностей, участі у студентських об’єднаннях та позакласних зайняттях. Це забезпечує не лише всебічний розвиток, але й значно підвищує рівень задоволення від навчального процесу.
- Невеликий розмір класів. Попри надзвичайний попит на навчання у провідних приватних школах Швейцарії, середня кількість учнів у класі рідко перевищує 17 осіб.
- Навчання у Швейцарії відкриває можливість отримання громадянства країни. За місцевими законами іноземці у віці до 22 років, які провчилися у місцевих закладах понад п’ять років, мають право подаватися на отримання посвідки про постійне місце проживання, а в майбутньому й на громадянство.
Швейцарія є однією з найбезпечніших країн світу, яка може стати чудовим місцем для здобуття якісної середньої освіти, спогадів, які залишаться на все життя, та запорукою подальшого успіху її випускників.
Якщо Вас зацікавило навчання в школах Швейцарії, і Ви бажаєте отримати додаткову інформацію, звертайтеся до нас за консультацією! Ми залюбки допоможемо обрати найкращий заклад для навчання вашої дитини та сформувати весь пакет документів.